Napój ryżowy – zdrowsza alternatywa dla tradycyjnego mleka

Wśród wielu alternatyw mleka krowiego można znaleźć m.in. napój ryżowy, określany przez większość osób jako mleko ryżowe. Czym charakteryzuje się taki produkt? Jak poprawnie brzmi jego nazwa? Jak stosować go w kuchni? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Mleko ryżowe czy napój ryżowy – która nazwa jest poprawna?

Jeszcze do niedawna wszyscy nazywali napój wyprodukowany z ryżu jako mleko ryżowe. Trudno się temu dziwić, ponieważ produkt ten skutecznie zastępuje tradycyjne krowie mleko, bez względu na to, czy ktoś chce wypić szklankę napoju, dodać mleko do płatków czy potraw obiadowych. Jakiś czas temu Unia Europejska jednak ustanowiła, że nazwa „mleko” będzie zarezerwowana wyłącznie dla produktów odzwierzęcych, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd. Produkty pochodzące od krów, kóz czy owiec określa się więc nadal mianem mleka, zaś produkty roślinne, zgodnie z obowiązującym prawem, to dziś napoje roślinne, napój ryżowy, napój kokosowy itd. Co ważne, określenie „mleko roślinne”, czy mleko ryżowe są nadal używane, ale tylko w języku potocznym, czyli nieoficjalnym.

Jak powstaje napój ryżowy?

Napój ryżowy może powstać z ryżu białego bądź brązowego. Produkt ten zostaje zalany wodą, a następnie schłodzony przez pewną ilość czasu. Po kilkunastu godzinach ryż zostaje wypłukany, a następnie zmiksowany. Następnie ponownie dodaje się do niego wodę i znów wszystko miksuje. Gotowy produkt do spożycia można otrzymać po przecedzeniu przez sitko takiej zmiksowanej masy. Producenci nierzadko dodają do tego typów produktów witamin, które znajdują się w krowim mleku – z tego powodu specjaliści zalecają sięgać po napoje roślinne uznanych marek.

Napój ryżowy w kuchni – jak go stosować?

Napój ryżowy przypomina krowie mleko – ma biały kolor i słodkawy smak. Jest to doskonała alternatywa tradycyjnego mleka. Napój ten można więc pić ze szklanki, ale i dodać go do płatków, owsianki, deserów, naleśników i innych potraw. Można bez problemu dodawać go wszędzie tam, gdzie jest potrzebne zwykłe mleko, ponadto można spokojnie napój ten poddawać również obróbce termicznej.

Rodzaje mleka ryżowego

Na polskim rynku można znaleźć różne warianty mleka ryżowego, np. wyprodukowane z białego lub brązowego ryżu. Niektóre z nich mogą zawierać dodatek w postaci oleju słonecznikowego. Zakupić można także napój składający się z artykułów różnego typu, np. mleko ryżowo migdałowe. Warto sięgać po produkty z witaminami czy minerałami, które pozwolą lepiej dbać o naszej zdrowie, takie jak np. napój ryżowy z wapniem.

Napój ryżowy z wapniem – czym się cechuje?

Do najciekawszych napoi roślinnych należy z pewnością napój ryżowy z wapniem. To nic innego jak mleko ryżowe wzbogacone o wapń z naturalnych źródeł. Tego rodzaju napój zawiera wapń pozyskiwany z bardzo zdrowych artykułów spożywczych – glonów. Glony są nie tylko bogate w wapń, ale także i w cenne żelazo. Napój ryżowy z dodatkiem wapnia ma dość ciemny kolor, ale glony nie wpływają w żaden sposób na smak mleka.

Photo of author

Kamil